Партнерські пологи
Cьогодні в пологових будинках України партнерські пологи перестали бути чимось рідкісним. Все ж не кожна пара зважується на такий крок. Наскільки ж важливою є партнерська взаємодія під час пологів? Які особливості процесу підготовки?
Є багато доказів позитивного впливу присутності і допомоги близьких людей на перебіг пологів та протікання післяпологового періоду. Добре, якщо вони пройшли попереднє навчання і знають, як саме підтримати Вас у пологах фізично. Вони можуть масажувати Вам спину та поперек, аби зменшити больові відчуття, допомагати знайти максимально зручні положення під час потуг, обтирати обличчя, погладжувати живіт чи руки, підбадьорювати Вас, заспокоювати та морально підтримувати іншими способами.
Партнерський тип пологів є прогресивним зараз, оскільки найбільш наближений до природного, фізіологічного. А чим більше природного і фізіологічного, тим більший успіх кінцевого результату — народження здорової дитини, зміцнення щасливої сім’ї.
Досить часто у майбутніх батьків під час підготовки до пологів складається певне уявлення про те, як вони повинні перебігати. Деякі навіть прогнозують план, як все відбуватиметься. Це допомагає виробити позитивний настрій на пологи.
Проте, в пологах можливі будь-які відхилення від наміченої послідовності подій. Дії можуть розвиватися швидше або повільніше, ніж ви припускали. Можливі ситуації, коли мама планувала повністю природні пологи, але зіткнулася з необхідністю медикаментозної підтримки. Або ж партнер збирався робити масаж, але в пологах жінці виявився неприємним будь-який дотик. Не поодинокі ситуації, коли для врятування життя мами або немовляти необхідно екстрений кесарів розтин.
Всі ці моменти виникають не так вже і часто, але наперед спрогнозувати їх просто неможливо. Тим важливіше готовність породіллі та її партнера спокійно сприймати будь-який хід подій, уміти вчасно звільнитися від своїх ілюзій і амбіцій, роблячи свідомий вибір заради збереження здоров`я і життя.
Багато хто до останньої хвилини коливається в ухваленні рішення, чи варто народжувати разом із партнером. І це цілком справедливо: важко робити вибір, коли не знаєш, що саме тебе чекає. Тому краще наперед домовитися, що якщо вже в процесі пологів хтось захоче відмовитися від ідеї народжувати разом, він прямо скаже про це.
У такій відвертості немає нічого страшного. Це цілком доросле рішення спробувати, тверезо оцінити свої сили і якщо їх недостатньо, відмовитися, щоб не нашкодити ні собі, ні відносинам, ні самому процесу. Адже головне – хороші пологи в атмосфері довірливості і щирості.
Ніщо не повинне відволікати від процесу народження малюка ні жінку, ні її партнера. Пологи у жодному випадку не повинні бути іспитом на міцність любові або місцем з`ясування відносин. Тут важливий мирний зосереджений стан всіх учасників. Пологи самі по собі і так достатньо емоційна подія і, мабуть, найважливіша якість партнера – любити та підтримувати майбутню маму, а на пологах тим більше.
До партнерських пологів неодмінно потрібно готуватися. Партнеру можна ознайомитися з відповідною літературою, почитати книги та статті в журналах про пологи, але найкраще пройти спеціальні курси підготовки до пологів. Жінка в критичний момент може розгубитися, розхвилюватися, злякатися, тому дуже важливо чоловікові знати про ті зміни, які відбуваються в організмі майбутньої мами і малюка в період перейм, під час потуг і після народження, щоб зуміти підстрахувати її, надати адекватну допомогу. Не менш важливо вміти надавати допомогу породіллі, для чого рекомендується відпрацьовувати навички допомоги та поведінки під час пологів.
Чим партнер може допомогти при пологах?
- По-перше, почати слід з того, що, будь-яка людина, потрапляючи в лікарняні стіни, навряд чи здатний відчувати радість і залишатися розслабленим і спокійним. Тому, перше завдання партнера – максимально пом’якшити дратівливу дію лікарняних стін і білих халатів. Перебуваючи у цей складний і важливий час поруч з породіллею, чоловік повинен підтримати її спокій і позитивний настрій.
- По-друге, у партнера в пологовому будинку дуже важлива роль буфера – головної сполучної ланки між майбутньою матусею і медперсоналом, саме йому доведеться взяти на себе з’ясування всіляких незрозумілих моментів. Приміром, чи дозволено пересуватися під час перейм, що потрібно брати із собою до пологової кімнати, підібрати зручну позицію жінки під час перейм.
- По-третє, методики природного знеболювання пологового процесу краще опрацювати за участю близької людини. Адже, як відомо, головним принципом безболісних пологів є відсутність страху, провокуючого напруження всіх м’язів, які повинні бути розслаблені, щоб легко і швидко «випустити» малюка назовні. А хто, як не коханий чоловік або рідна людина в змозі допомогти позбутися страхів?
- По-четверте, присутність на пологах – це далеко не межа героїзму. Найцікавіше почнеться, коли знесилену новоявлену матусю з малюком переведуть в палату. У більшості сучасних пологових будинків дитину не забирають від мами, як раніше. Тобто втомленій матусі не буде можливості нормально відпочити і виспатися, їй необхідно доглядати за новонародженим. А діти нерідко бувають вельми неспокійними, потребують уваги через зригування, болі в животику в перші доби життя, частого прикладання до материнських грудей. Саме в цей час матусі необхідна найбільша допомога. У породіллі можуть паморочиться голова, нити шви, а дитинці то клізму, то памперс, то одягнути, то роздягнути, то погодувати, то покачати. Для цього й існують сімейні палати, де партнер може проявити себе справжнім помічником, опорою, цілодобово надати просто неоціненну підтримку.
- Згідно зі статистикою, більшість жінок, які народжували зі своїми коханими чоловіками або кимось з близьких людей, народили самостійно, без стимуляції;
- Партнерські пологи, зазвичай, проходять легше для жінки і в багатьох випадках без розривів;
- Середньостатистична тривалість партнерських пологів зазвичай менша, ніж у жінок, які народжують без підтримки близької людини;
- Кількість випадків оперативного розродження жінок та необхідність первинної реанімації новонароджених також суттєво знижується в пологових будинках з моменту введення практики партнерських пологів;
- Жінка почуває себе вільніше та спокійніше поруч із партнером, що покращує її взаємодію з дитиною, допомагає краще відчувати своє тіло;
- Чоловіки, які свідомо пішли на такий крок, зазвичай згадують народження своєї дитини як найнеймовірнішу та найпрекраснішу подію в житті. Вони з першої хвилини відчувають себе батьком та долучаються до процесу догляду та піклування за дитиною;
- Багато пар розповідають про покращення своїх стосунків та зміцнення сім’ї після спільного досвіду.
Три принципи успішних партнерських пологів:
- Двостороння добровільна згода жінки та партнера народжувати разом. Часом майбутній тато турбується про маму протягом 9 місяців, проте не готовий випробувати себе ще й у пологовій залі;
- Партнер має бути готовий до активної участі у пологах, а не присутності у якості глядача;
- До партнерських пологів необхідно підготуватися обом партнерам. До сімейних чи партнерських пологів Вам допоможуть підготуватися у школі «Тато, Мама, Я», що працює в нашому пологовому будинку. Партнер має знати, що за зміни відбувають у жіночому організмі під час переймів та після пологів, аби безпечно допомагати.