Київський пологовий будинок № 5
Направлення

Догляд за новонародженим

Вакцинація Догляд за новонародженим

 

Існує безліч різних поглядів щодо догляду за новонародженими в різних країнах. Що ж все-таки необхідно новонародженому, щоб залишатися здоровим?

Новонароджений – це особистість за своєю поведінкою, характером, яка бачить, відчуває біль, тепло, холод, відчуває запахи та смак, може плакати щасливо та нещасно. Це маленька людина зі своїми правами та потребами. І цій людині необхідні: любов, тепло, материнське молоко, чистота та безпека. Помилкові уяви про те, що для підвищення якості догляду за новонародженим необхідні складні та дороговартісні технології.

Компоненти цього догляду за новонародженим повинні бути доступні для всіх дітей з перших хвилин життя – це умови перебування, досвідчений медичний персонал та навчені члени сім’ї.

А саме:

 

  • Любов — це материнське піклування про свою дитину, допомога членів сім’ї в догляді за дитиною з перших хвилин життя.

  • Чистота — дотримання правил гігієни, миття рук, відкрите та сухе ведення пуповинного залишку. Використання в пологовому стаціонарі тільки чистого домашнього одягу для дитини.

  • Тепло — профілактика гіпертермії та дотримання теплового ланцюжку для новонародженого, відмова від тугого сповивання.

  • Виключно грудне вигодовування з перших хвилин життя, окрім винятків з приводу протипоказань до годування грудним молоком.

  • Профілактичні процедури: повна вакцинація.

 

 

 

Батькам належить багато чому навчитися, щоб піклуватися про нового члена сім’ї.

Всі немовлята плачуть. І це далеко не завжди сигнал про допомогу. Плач новонародженої дитини – це спосіб спілкуватися зі світом, адже він поки не вміє висловлювати свої почуття і бажання по-іншому.

Так він може повідомляти вам, що голодний – при цьому крик буде вимогливий і тривалий. Якщо малюкові незручно в пелюшці або одязі, набридло лежати в одній позі – він почне хникати, а потім, якщо вчасно не відреагувати, і кричати. Дитині може бути жарко, або холодно, або некомфортно лежати в мокрому підгузку. Якщо ж не вдається заспокоїти малюка довгий час, варто показати дитину лікарю.

Кілька порад, про які варто знати всім батькам.

  • Кімната повинна провітрюватися. Температуру в ній слід підтримувати на рівні 22-24° С.

  • Необхідно пам’ятати, що в зимовий час, коли топляться батареї або використовуються обігрівачі, зменшується природна вологість, що призводить до посилення утворення кірочок у носі дитини, чихання і покашлюванню. Тому в цей період рекомендується застосовувати зволожувачі повітря.

  • Ліжечко дитини не повинне перебувати на протязі, під прямими променями сонця, безпосередньо під вікном, але і не варто розташовувати його і в темному місці. Прохід до ліжечка повинен бути максимально вільним.

 

Правильний догляд за новонародженим, вимагає від мами навичок і знань. Щоб забезпечити правильний догляд за новонародженим, мама повинна щодня виконувати різні процедури, утримувати будинок в чистоті і т.д.

Щоденний догляд за новонародженим:

  1. Вмивання. Новонародженого можна вмивати тільки теплою кип’яченою водою. Мама може вмити малюка рукою, а можна використовувати ватні кульки. Не забудьте протирати вушні раковини.

  2. Обробка очей. Ватні кульки змочіть кип’яченою водою. Промивати оченята потрібно від зовнішнього кута ока до внутрішнього. Для обробки кожного ока використовуйте окрему ватну кульку.

  3. Обробка складок. Шкірні складки дитини швидко засмічуються ворсом від одягу, тому щоранку потрібно прочищати кожну з них ватяною кулькою, змоченою стерилізованим рослинним або вазеліновим маслом. Під час руху шкірні покриви складочок труться один об одного, що іноді може призводити до виникнення натертостей і почервонінь. Масло захищає ніжну шкіру малюка, запобігаючи появі цих неприємностей. Влітку складочки дітей старше 1 місяця слід обробляти дитячою присипкою, що запобігає виникненню попрілостей.

  4. Догляд за пупковою ранкою. Пуповинний залишок є воротами для потрапляння інфекції. Для профілактики інфекції пуповини необхідно виконання основних принципів: пуповина повинна бути сухою та чистою, недопустимо використання антисептиків і не закривати пуповинний залишок підгузком. У випадку забруднення пуповидного залишку сечею, калом необхідно його промити теплою водою з милом та висушити його чистою серветкою. Якщо з’являються ознаки запалення пуповидного залишку необхідно звернутися до дитячого лікаря та виконувати його призначення.

  5. Підмивання дитини. Підмивати потрібно проточною водою, ні в якому разі не в тазі або у ванні, тому що це збільшує ризик забруднення сечостатевих шляхів. Перш ніж підмити дитину перевірте температуру води. Вода повинна бути теплою (37-38 градусів). Спочатку підставляйте під струмінь води свою руку, а потім вже починайте підмивання. Після підмивання, дитину необхідно покласти на пеленальний столик, промокнути шкіру насухо і нанести на неї стерилізоване масло або дитячий крем. Всі ці процедури потрібно виконувати вранці, дотримуючись послідовності.

  6. Купання новонародженої дитини. Температура повітря в кімнаті для купання повинна бути не менш +20-24° С, а води – +37° С. Купати дитину найкраще ввечері, перед черговим по режиму годуванням, щоб виробляти у нього рефлекс на розділення дня і ночі. Попередньо перед купанням необхідно підготувати речі для дитини, щоб після процедури швидко одягти його, не допустивши переохолодження. Речі повинні бути теплими. Купати дитину краще з помічником.
    Малюка необхідно обережно і поступово опустити у воду, попередньо вимірявши температуру води. Після того як роздягли малюка, загорніть його в байкову пелюшку. Однією рукою притримуйте новонародженого під спинку (так, щоб голова лежала в мами або батька на передпліччі). Під час купання обов’язково розмовляйте із дитиною – це допоможе маляті заспокоїтися та почуватися в безпеці. Миють немовлят за принципом "зверху вниз". Голова миється в напрямку від чола до потилиці. Область промежини у дівчаток миється від статевих губ до заднього проходу. У хлопчиків спочатку обмиваються статеві органи, а потім – область заднього проходу. Завершується купання ополіскуванням дитини чистою теплою водою. Не слід купати немовля одразу після того, як він поїв – купання після їжі може викликати зригування.

  7. Поки не зажила пупкова ранка, необхідно проводити мінімальну дезинфекцію води. Традиційно для цієї мети використовується лікарські трави: відвари ромашки, череди або чистотілу. 2-3 столові ложки сухої трави необхідно залити окропом і дати настоятися. Остудити й влити у воду для купання. Відвари цих трав мають протизапальний і заспокійливий ефект. Майте на увазі, що трави можуть викликати сухість шкіри, тому не захоплюйтеся – як тільки відпаде скориночка на пупку, у воду для купання взагалі не потрібно нічого додавати.
    Після купання промокніть шкіру новонародженого малюка рушником. Якщо пупкова рана ще не зажила, її слід обробити 3% перекисом водню. Шкіру дитини слід змастити дитячою олійкою, на сіднички нанеси крем або мазь, що вберігає від попрілостей. Одягніть дитину. На цьому гігієнічні процедури можна вважати завершеними! Тепер малюка чекає мамине молочко та спокійний солодкий сон.

     

 

 

При догляді за дитиною дуже важливим є збереження теплового ланцюжка та не допускати переохолодження. Нормальна температура новонародженого в межах 36,5-37,5оС, якщо нижче цього значення – це вже гіпотермія. Якщо у новонародженого знижується температура тіла – це може привести до таких ускладнень як зниження глюкози крові, дихальних розладів, кровотечі, інфекції.

Для попередження гіпотермії необхідно: обсушити дитину зразу після народження, в пологовій кімнаті тепло to 25oC, одяг дитини домашній, шапочка та носочки вдягаються зразу після народження і дитина викладається на живіт матері або партнера для контакту шкіра до шкіри на протязі двох годин. Мати або батько дитини є найкращим джерелом тепла для своєї новонародженої дитини. В подальшому дитина не сповивається, а використовується теплий, чистий, домашній одяг.

Найкращим джерелом енергії та захисту в природі є грудне молоко і виключно грудне вигодовування забезпечує всі потреби немовляти в харчуванні. Запорукою успішного грудного вигодовування є початок годування з першої години життя, правильне положення дитини біля грудей, годування за вимогою і як результат – це позитивний вплив на відношення матері з новонародженим.